• DOLAR
  6,1236
  %0,37
 • EURO
  6,6167
  %0,46
 • ALTIN
  322,11
  %1,39
 • BIST
  7,9202
  %0,73
Boyun Tutulması Nedir Nasıl Giderilir?

Boyun Tutulması Nedir Nasıl Giderilir?

Gündelik yaşantımız sırasında sıklıkla karşılaştığımız sağlık sorunlarından biri olan boyun tutulması, genellikle aniden ortaya çıkar. Ancak bu tutulmanın nedenleri genel olarak uzun bir zaman diliminde yapılan yanlışlıklarla ilgilidir. Boyun omurlarının arasında bulunan sık ve güçlü kasların, farklı nedenlere dayalı olarak kasılması, gerilmesi, sertleşmesi veya fonksiyon bozuklukları, boynumuzu hareket ettirdiğimizde karşılaştığımız çok güçlü ağrılar nedeniyle, hareketlerimizi kısıtlayan bir forma dönüşürler. Boyun tutulması olarak bilinen bu durum uzun süreli ve hatalı duruş, yatarken yanlış yastık kullanma veya ters yatış pozisyonları, uzun süre boyunca soğuk havaya maruz kalma, masa başı çalışmanın oluşturduğu duruş bozuklukları, boyun fıtığı gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

Boyun Tutulması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle aniden ortaya çıksa da, boynumuz tutulduğunda neden tutulduğuna dair en az birkaç tahminimiz bulunur. Hatalı olarak yaptığımız birçok şey nedeniyle oraya çıktığını biliriz. Ancak yine de böyle geçici sorunlar nedeniyle ortaya çıkıp çıkmadığını, özellikle de tedavi için bazı işlemler yapmamıza rağmen iki günden fazla süren tutulmalarda ya da sıklıkla tekrarlaması halinde, mutlaka bir uzmana başvurulması gereklidir. Bu türlü rahatsızlıklar boyun fıtığı gibi kronik ve ciddi hastalıkların bir belirtisi olarak oluşuyor olabilir.

Boyun tutulması tedavisi, kaslarda gerçekleşen gerilme ve sertleşmelerin çözümüne yönelik olarak, kas gevşetici egzersizler ve çeşitli bitkisel çözümlerin yanında, doktorlar tarafından verilen ilaçlar ve merhemlerle gerçekleştirilir. Ağrının kesilmesinde etkili bir yöntem olan soğuk kompres uygulanması ile kasların gevşemesine yardım eden sıcak kompres uygulamaları da kullanılan diğer yöntemler arasındadır. Soğuk ve sıcak kompresin, birbiri ardına kullanılması sırasında, önceliğin soğuk komprese verilmesi, ağrının azalmasını sağlayacağı için tercih edilmelidir.

Boyun tutulması tedavisi sırasında, çeşitli sakinleştirici, ağrı kesici ve kas gevşetici özellikleri bulunan bitkisel çaylar, önemli işlevler üstlenirler. Papatya çayı, Lavanta çayı, kekik çayı, Biberiye yağı, kedi otu kas gevşetici özellikleri nedeniyle boyun tutulmalarından sıklıkla başvurulan yöntemlerdir. Bunların yanında zencefil ve zerdeçal da bu zamanlarda içilen çayların içerisine karıştırılarak veya farklı şekillerde tüketildiğinde, tutulmalar sırasında ortaya çıkan ağrıların giderilmesinde ve kasların gevşetilmesinde etkilidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?