• DOLAR
  5,8147
  %0,44
 • EURO
  6,4658
  %0,25
 • ALTIN
  276,07
  %0,90
 • BIST
  7,7627
  %1,70
Boyun Şişliği Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun Şişliği Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Yetişkinlerde ve aynı zamanda da çocuklarda da görülebilen bir fizyolojik durum olan boyun şişliği nedir sorusu için standart bir rahatsızlıkla yanıt verilebilmesi mümkün değildir. Çünkü dönem dönem ortaya çıkabilen boyundaki bu şişlikler, genel bir üst solunum yolları enfeksiyonu kaynaklı meydana gelebileceği gibi son derece ciddi rahatsızlıklar neticesinde oluşan bir semptomda olabilir. Ancak mikrobik hastalıklar, doğumsal ve iyi ya da kötü huylu tümoral oluşumundan kaynaklı daha yüksek seviyede ortaya çıkmaktadır.

Boyundaki Şişlikler Nasıl Teşhis Edilir?

Boyun bölgesinde meydana gelen şişlikler ile ilgili olarak şikayetleri bulunanlar tarafından boyun şişliği nedir sorusunun yanı sıra boyun şişliği tanılama nasıl yapılır da merak edilebiliyor. Bu şikayetlere istinaden sağlık kuruluşlarına yapılan başvurularda “Kulak Burun Boğaz (KBB)” birimlerinde yapılacak endoskopi görüntülemesi sonucunda en net teşhisin koyulabilmesi mümkündür. Ancak ihtiyaç duyulması halinde uzman hekimler tarafından “radyolojik test” işlemleri gerçekleştirebilir. Teşhis edilen hastalıklara ilişkin olarak da çeşitli “kan tahlili” vb. tahlil ve testlerin gerçekleştirilmesi de söz konusu olabilir.

Boyun Şişliği Nasıl Tedavi Edilir?

Boyunda meydana gelen şişliklere ilişkin diğer bir önemli noktaysa boyun şişliği nasıl tedavi edilir sorusu oluyor ki bu soruya tek bir yanıt verilebilmesi mümkün değildir. Üst solunum yolu rahatsızlıklarından, tümör, doğumsal, lenf benzeri kanseri gibi daha ciddi rahatsızlıklara kadar her biri için uygulanacak tedavi süreci birbirinden farklıdır. Bu yüzden de boyun şişliği tedavisi için direkt olarak uygulanan tedaviler bulunmamaktadır. Temel olarak altında yatan ve ortaya çıkmasına neden olan ana sağlık sorununun veya sorunlarının tespit edilerek, söz konusu olan sağlık sorununa ilişkin olarak gerekli olan tedavi süreci başlatılmaktadır. Bu sebeple de uzman hekim tarafından boyun şişliği şikayetine ilişkin olarak yapılacak test ve muayenelerin ardından uygulanacak tedavi süreci belirlenmektedir. Hastaların boyun şişliği durumunda çok fazla telaşa kapılmasına gerek olmasa da kesinlikle göz ardı etmemesi gereken, önemli rahatsızlık belirtisi olma riskleri taşıyan bir durumdur. Bu yüzden boyun şişliği şikayetlerinde uzman hekime başvuruda bulunarak, kontrollerin yapılması sağlanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?