• DOLAR
  5,8890
  %0,55
 • EURO
  6,5329
  %0,05
 • ALTIN
  294,89
  %0,79
 • BIST
  7,6666
  %0,02
Boğmaca Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Boğmaca Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Vücutta meydana gelen boğmaca rahatsızlığı dolayısıyla boğmaca nedir sorusu merak edilebiliyor. Boğmaca rahatsızlığı temel olarak kişinin üst solunum yollarında meydana gelen “akut mikrobik” bir rahatsızlıktır. Vücuda giren ve yayılan “bordetella pertussis” adı verilen bir bakteri türünün etkisiyle belirtilerini göstermeye başlar. Boğmaca rahatsızlığına ilişkin olarak tedavinin gecikmesi halinde vücut genelinde bazı organlar üzerinde “kalıcı” hasarların meydana gelmesi riski bulunmaktadır. Hatta boğmaca kalıcı sakatlık riski de oluşturur. Önemli belirtileri bulunan boğmaca rahatsızlığının temel olarak 2 ay ile 3 ay gibi uzun süreler devam eden öksürük krizleri ile karşı karşıya kalınmasına neden olur. Küçük yaşlardaki çocuklarda ve bebeklerde çok şiddetli etkiler göstermektedir. Ayrıca günümüzde yapılan bilimsel araştırmalara göre 100 bebekten 4’ ünün boğmaca rahatsızlığında hayatını kaybettiği belirlenmiştir.

Bulaşıcı yapıya sahip olan boğmaca nedir sorusunun dışında bulaşma yöntemleri de merak edilebiliyor. Hastalığa yol açan bakteri türü, taşıyıcı durumunda olan bir kişinin öksürmesi veya hapşırması durumunda mikrop yüklü olan küçük damlacıklar çevreye yayılır. Aynı ortam içerisinde yer alan bir başka kişinin bu damlacıkları soluması halinde de hastalık bulaşır. Bu sebeple de uzmanlar boğmaca hastalığı bulunan kişiler ile çok yakın mesafelerden konuşma gerçekleştirilmemesini veya öpüşme eyleminde bulunulmamasını öneriyor.

Boğmaca Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde boğmaca nasıl tedavi edilir sorusundan önce doktora ne zaman görünmek gerektiği çok önemlidir. Çünkü erken teşhisin önemli olduğu rahatsızlıklardan birisidir. Erken teşhis sayesinde uygulanacak “antibiyotik” tedavisi sayesinde öksürme ve diğer semptomlarında önemli azalma sağlanabilir. İlk 3 haftalık periyotta temel olarak “antibiyotik” tedavisi uygulanır. Genellikle de teşhisin geç koyulması antibiyotik tedavilerinde ne yazık ki sonuç alınamamasına yol açar. Hastalığın ilk belirtilerinin görülmesinden 3 hafta gibi bir süre geçmiş ise kişiye destek tedavisi uygulanır. Bu noktada bol bol dinlenme ile birlikte bol sıvı tüketimi ve yükselen ateş seviyesinin düşürülebilmesi amacı ile “ateş düşürücü” nitelikli ilaç takviyeleri gerçekleştirilmektedir. Bu süreçte doğru bilinenin aksine “öksürük ilacı” kullanımı, öksürük krizlerinin önlenebilmesi açısından herhangi bir etki oluşturmaz. Ayrıca bu ilaçlar önemli yan etkiler oluşturduğundan, küçük çocuklar tarafından kullanılmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?