• DOLAR
  5,7718
  %-0,63
 • EURO
  6,4225
  %-0,64
 • ALTIN
  277,06
  %-0,28
 • BIST
  99.143
  %1,28
Bel Tutulması Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Tutulması Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Gündelik yaşantıda sıkça karşılaşılan durumlardan birisi de bel tutulmasıdır. Bel bölgesinde bulunan kas (adele) üzerinde ortaya çıkan “kasılma” durumuna bağlı olarak meydana gelen durum olarak yanıtlanan bel tutulması nedir sorusu, toplumda çok sık olarak karşılaşılır. Pek çok farklı nedene bağlı olarak bel bölgesinde bulunan kaslardaki “kasılma” hali meydana gelebilir. Ancak ağırlıklı olarak bel bölgesi kaslarında ani zorlanma en önemli nedenlerden birisidir. Çünkü bu kaslardaki ani zorlanmanın, özellikle “ham” olarak tabir edilen “sıcak” veya “egzersizli” olmaması durumunda etkisi çok daha yüksek olur. Aynı şekilde ıslak ve rüzgarda bel bölgesindeki kasların zorlanmasında önemli etkiler oluşturur. Gün içerisinde çok sık kalınan durumlardan birisi olan terleyen bel bölgesine “rüzgar” esintisi alınması da kaslarda zorlanmaya yol açar.

Bel Tutulması Nasıl Tedavi Edilir?

Toplumda çok sık yaşanmasından dolayı sorulan bel tutulması nedir sorusunun yanıtı haricinde tedavisinin nasıl olacağı da merak edilebiliyor. Bel tutulmasının meydana gelmesi durumunda kişinin direkt olarak sağlık kuruluşuna başvuruda bulunması gerekliliği bulunmamaktadır. Çünkü bel tutulması nasıl tedavi edilir konusunda uzmanlar, küçük bireysel müdahaleler ile tamamen etkisini kaybettirilmesinin mümkün olduğunu belirtiyor. Birkaç günlük periyotta özellikle bel bölgesine “sıcak kompresi” uygulanmalıdır. Ancak bunun cilde direk sıcak suyun temasıyla yapılmasına dikkat edilmelidir. Çünkü “su torbası”, “kalorifer peteği” gibi ısı kaynakları direkt temas olmadığından aynı düzeyde etkiler oluşturamaz.

Bu işlemin yanı sıra hafif nitelikli bel egzersizleri, hafif yürüyüşler, yorucu olmayan yüzme aktiviteleri gibi eylemler ile bel bölgesindeki kaslarda ortaya çıkan kasılmanın gevşetilebilmesi noktasında yardımcı olur. Bu şekilde tıbbi müdahaleye gerek olmadan bel tutulması şikayetlerinden kurtulabilmek mümkün olur. Ancak birkaç gün süren bireysel müdahalelerde yanıt alınamadığında bel tutulması tedavisi için uzman doktora başvuruda bulunulması gerekir. Çünkü bel tutulmasına neden olan ana etkenin “bel fıtığı”, “omurga enfeksiyonu veya romatizması”, “kemik erimesi” ve “bel kayması” gibi son derece ciddi rahatsızlıkların bir semptomu olabilir. Bu yüzden uzman hekim tarafından kontrollerin sağlanması ve tespit edilen rahatsızlığa odaklı bir tedavi sürecine başlanması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?