• DOLAR
  5,7819
  %-0,46
 • EURO
  6,4309
  %-0,51
 • ALTIN
  277,48
  %-0,13
 • BIST
  99.078
  %1,22
Beden Kitle Endeksi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Beden Kitle Endeksi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kilo son zamanların en büyük sorunu haline gelmiş durumda. Özellikle obozitenin gün geçtikçe bir çok kişiyi esir almasının ardından insanlar kilolarını kontrol altına almak istemeye başladılar. Bizlerde bu yazımızda insanların kilolarını kontrol altına almak amacıyla kullandıkları vücut kitle endeksi olayına değineceğiz. Yazımızda Beden Kitle İndeksi Nedir? Beden Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır? sorularının cevaplarına aşağıdan ulaşabileceksiniz.

Beden Kitle Endeksi Nedir?
Beden kitle endeksi kişinin vücudundaki tahmini yağ miktarını gösteren bir parametredir. Bu değer normal değerin üzerinde ise kişinin vücudunun yağlı olduğunu ve sağlık açısından kişiye risk oluşturduğunu göstermektedir.
Beden kitle endeksi diğer adıyla yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını göstermektedir. Bu hesaplama aracında önemli olan kişinin vücudundaki yağ oranını hesaplamaktır.

Beden Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır?
Beden kitle endeksi, kilonuzun boy uzunluğunuzun karesine bölünmesi ile elde edilir. Elde edilen sonuç kilonuzun az veya çok olduğunu bizlere vermektedir.
Beden kitle endeksi hesaplanırken ideal kilo hesaplamasının aksine kadın erkek farkı gözetilmemektedir. Bun nedenle kadınların ideal kilosu normal kilo aralığının alt sınırına, erkeklerin ideal kiloları ise normal kilo aralığının üst sınırına daha yakındır.

Örneğin kişinin boyu 1.60 cm ise onun karesini alıyoruz ve kilomuzu çıkan sonuca bölerek beden kitle endeksimizi hesaplamış oluyoruz. Elde ettiğimiz sonuç 18,5 ile 25 arasındaysa normal olarak kabul edilmektedir. En sağlıklı beden kitle endeksi 20 ile 23 arasıdır. Beden kitle endeksi 25 ile 30 arasındaysa kişinin fazla kilolu olarak görülür. Sonuç 30 ile 40 arasındaysa eğer, kişi de obezite hastalığının başladığı görülür. Obozite sonucu çıkan kişiler acilen bir uzmanla görüşmesi tavsiye edilmektedir.

Örnek;
– 1.60 * 1.60 = 2.56
– 70 / 2.56 = 27.34
Örnek sonucumuza göre kişinin endeksi 27.34 çıktı yani kilolu sonucuna ulaşmış olduk.

Aşağıda sizler için elde edilen sonuçların anlamlarını detaylı olarak paylaşacağız.

0 – 18,4: Zayıf
Beden kitle endeksinizin 0-18.4 arasında olması boyunuza göre uygun ağırlıkta olmadığınızı, zayıf olduğunuzu göstermektedir. Beden kitle endeksininiz normal aralığa ulaşması için dengeli beslenmeli ve besleme düzeninizi geliştirmeniz gerekmektedir.

18,5 – 24,9: Normal
Kilonuzun boyunuza göre normal aralıkta olduğunu göstermektedir. Boy kilo endeksi bu aralıkta olan kişiler beslenme alışkanlıklarına aynı şekilde devam etmeleri yeterlidir.

25,0 – 29,9: Fazla Kilolu
Kilonuzun boyunuza göre fazla olduğunuzu göstermektedir. Beden kitle endeksi bu aralıkta olan fazla kilolu oldukları için beslenme alışkanlıklarına dikkat etmelidirler. Bu aşamanın sonrası obezite olduğu için oldukça dikkat edilmelidir.

30,0 – 34,9: Şişman (Obez) – I. Sınıf
35,0 – 44,9: Şişman (Obez) – II. Sınıf
45,0 ve üstü: Aşırı Şişman (Aşırı Obez) – III. Sınıf

Kilonuzun boyunuza göre fazla olduğunu göstermektedir. Şişmanlık aşaması bir çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Bu durumda olan kişilere tavsiyemiz diyestisyene başvurarak kilosunu kontrol altına almalarıdır.

Bu aşamaların en tehlikelisi 3. Sınıf obeziteliktir bu obezite türü oldukça tehlikelidir eğer ki beden kitle endeksinin 3. Sınıf ise kesinlikle bir diyetisyen kontrolünde kilonuzu kontrol altına almanız gerekmektedir.

Beden kitle endeksi günümüzde polis meslek yüksek okulu, polis meslek eğitim merkezi, polis amirleri eğitim merkezi ve bir çok askeri alımlarda da kullanılmaktadır. Bu sınavlarda da vücut kitle endeksinin normal aralığında olması gerekmektedir.

Sizde aşağıdan gerekli alanları doldurarak beden kitle endeksinizi hesaplayabilirsiniz.

[GENCSaglik form=”VucutKitleEndeksiHesaplama” renk=”Pembe”]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?