• DOLAR
  5,8632
  %0,08
 • EURO
  6,5395
  %0,09
 • ALTIN
  279,81
  %0,07
 • BIST
  97.324
  %-1,11
BEBEK MAMASI NE ZAMAN BAŞLATILABILIR?

BEBEK MAMASI NE ZAMAN BAŞLATILABILIR?

Bebeğe anne sütü ilk 6 ay verilebilmektedir. Çünkü anne sütü bebek için en sağlıklı ve en ideal besin kaynağıdır. Fakat bazı durumlarda bebek için anne sütünü alma durumu neredeyse imkânsızdır. Bazen de anne sütü yetersiz kalabilir. Bebeğin karnı doymadığı için mamaya başvurulabilir. Doktor tavsiyesine uyarak mama verilebilir.

Bebek mamaları, genel olarak ayına göre numaralandırılmış durumdadır. 0 ile 6 ay arası, 6 ile 12 ay arası gibi farklı içerikler de mamalar üretilmiştir. 6 ayını dolduran bebekler için katı gıdaya geçiş için denemeler başlatılabilir. Dönem farklı beslenme ihtiyaçları doğabilir. Bu yazımızda, bebekler için mamaya ne zaman başlanır? Sorusunun yanıtlarını aramaya çalışacağız.

Bu soruya en güzel yanıt, anne sütü; şayet yetmiyorsa doğumdan itibaren doktor tavsiyesi ile mamaya başlanabilir. Gelişim süreci bebeğin ilk 1 yılı içerisinde hızlı olduğundan sağlıklı bir şekilde beslenmesi önemlidir. Bu nedenle bebeğe annenin sütünün yetmediğini düşünüyorsak bir doktora başvuru yapıp mama takviyesi ile bebeğin karnı doyurulabilir.

Formül olarak yapılmış mamalar genelde tercih edilen besinlerdir. Bunun yerine bebek bisküvisi ve muhallebi gibi farklı besinlerde kullanılabilir.

Birtakım uzman görüşlerine göre, bebek bisküvileri zararlı ve gereksiz gibi düşünülse de bazıları hala bunu bebeklere verilebilir düşüncesindedir. Bebeğin beslenmesi için en iyi doktor annedir. Bebek için en iyi beslenmeyi, iştahının ne durumda olduğunu en iyi annesi bilir. Doktorlar, farklı beslenme önerisi vereceği için kafalar bazen bu durumda karışabiliyor. Önemli olan bebeğin sağlıklı şekilde beslenebilmesidir. Ayına göre uygun besin kaynağı verilirse, bebek için daha olumlu bir davranış meydana gelir.

Bebek maması bulamayan anne bunun yerine süt ve pirinç unu karıştırarak muhallebi yaparak bebeğini doyurması en idealidir. İnek sütünün 1 yaşından evvel verilmemesi doğru olandır. Formüle edilmiş mamalardan olabildiğince uzak durmak en doğru olanıdır. Bunun yerine süt ve pirinç unu ile yapılan muhallebiye şeker yerine pekmez konularak daha sağlıklı bir besin yapılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

Bu yazı https://www.esracabukcomert.com/blog/ sayfasındaki içeriklerden derlenmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?