• DOLAR
  6,7368
  %1,85
 • EURO
  7,3003
  %1,25
 • ALTIN
  350,71
  %2,20
 • BIST
  8,2747
  %0,45
Bebeğinizin Burnu Sık Sık Tıkanıyor Mu?

Bebeğinizin Burnu Sık Sık Tıkanıyor Mu?

Dr. Yeliz Öz, özellikle kış aylarında bebek ve çocuklarda burun tıkanıklığı şikayetinin sıkça görüldüğüne değinerek aileleri ulardı. Dr. Öz, nefes almayı zorlaştıran bir vaziyet olan burun tıkanıklığının tek başına bile gece uykusunu bozduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Burnu tıinanan bebek, eğer anne sütü yada biberonla besleniyorsa, beslenmeye başladığında ağızdan nefes alamayacağından ve burnu da tıkalı olduğundan anne memesini yada biberonu sık sık bırakma eğiliminde olur. Beslenmenin kesintisiz sürdürülmesi zorlaşır. Beslenirken burun ve genizden hırıltılı sesler gelebilir. Bebek zorlandığı için terleyip kızarabilir. Sonucunda sinirlenip beslenmeyi erken de kesebilir. Gene gece uykusu sırasında rahat nefes alamayan bebek sık sık uyanır. Huzursuz olur, ağlar.”

“BOĞaz KURUMASINA niçin OLUR

Daha büyük çocukların burunlarının tıkandırılmış olduğunı kendilerinin ifade ettiğini vurgulayan Dr. Öz, “Beslenmelerinde fazla zorluk olmasa da, gece uykuda ağızları açık uyudukları için boğazları kurur. Kimi zaman sık sık uyanıp su içme ihtiyacı hissederler. Kalitesiz bir uyku doğar.” dedi.
Dr. Öz, burun tıkanıklığının en sık sebebinin soğuk algınlığı olduğuna işaret ederek şöyle devam etti: “Bunun haricinde alerjik nezle, geniz etinin büyümesi ve bazen de buruna yabancı cisim sokulması burun tıkanıklığına yol açan öteki nedenlerdir. Nezlede burun tıkanıklığına genellikle saydam akıntı, hapşırma, öksürme ve bazen hafifçe ateş eşlik eder. 7-10 gün içinde kendiliğinden geriler ve iyileşir. Alerjik nezlede ise yukarıdaki emarelere ek olarak burunda kaşıntı ve yoğun hapşırık bulunur. çoğu zaman mevsim geçişleri ve baharda polen zamanı artma görülür.” ifadelerini kullandı.

“3 YAŞ SONRASI GENİZ ETİ BÜYÜMESİNE DİKKAT”

Dr. Öz, geniz eti büyümesi durumlarında burun tıkanıklığının gece ve gündüz sürekli halde olduğuna dikkati çekerek, şu bilgileri verdi: “Çocuk gündüz bile nefes alabilmek için ağzı açık durur. Genellikle 3 yaş sonrası geniz eti büyümesi tanısı konulabilmekle beraber bazen daha küçük bebek ve çocuklarda da geniz eti büyümesi saptanabilir. Özellikle uykuda horlama, ağzı açık uyuma, terleme, sağa sola dönerek huzursuz uyuma tipiktir. Çok aşırı tıkayıcı durumlarda uykuda nefes durması bile oluşabilir. KBB doktoru tarafından meydana getirilen muayene ile geniz etinin tıkayıcılığına bakılır. Solunum sisteminı tam kapatıcı etlerde operasyon kararı alınır. Yabancı cisim kaçmaları genellikle tek taraflıdır. Burunda tek taraflı tıkanma, kötü kokulu ve iltihaplı akıntı yapması yabancı cisim için tipiktir. KBB hekimince cisim çıkarılır.”

“BURUN ASPİRATÖRÜNDEN KAÇININ”

Burun tıkanıklığında her yaş için fizyolojik serum ve deniz (okyanus) suyu adıyla satılan ürünlerin rahatça kullanılabileceğine değinen Dr. Öz, şu değerlendirmede bulundu: “Büyük çocuklarda ilaç da içeren damla ve spreyler kısa süreliğine tedaviye eklenebilir. Tıkanıklığın sebebine uygun damla ve spreyler doktor kontrolünce verilir. Evde alınabilecek önlemler ise soğuk buğu veren rutubet cihazları ile bebek/çocuğun yattığı odanın nemlendirilmesi, yastık yada yatak başına uçucu bitkisel burun açıcı yağlardan damlatılması yada en basitinden bir kuru soğanın bıçakla bölünüp başucuna konması söylenebilir. Piyasada burundaki sümükleri çekmek için ağızla kullanılan aspiratörler özellikle çok kuvvetli çekme basıncı uygulanmış olduğunda orta kulakta negatif basınç oluşturarak kulağa sıvı çekilmesine ve kulak enfeksiyonuna yol açabileceğinden dolayı kullanılmaması önerilir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?