Çarşamba , Ağustos 21 2019
Ana Sayfa / Bebek-Çocuk / Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?
bebek-kalp-atisi

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Şüphesiz ki tüm anne ve baba adaylarını heyecanlandıran anlardan birisi de, bebeklerinin kalp atışlarını ilk kez duyacakları o eşsiz andır. Bu yüzden anne ve baba adaylarının gebelik sürecinde en fazla merak ettikleri şeylerden birisi, bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur? Sorusunun cevabı olmaktadır. Yazımızın devamında, bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur? Ve kalp atışı hissedilmiyorsa, ne yapılması gerekir? Sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Bebeğin kalp atışlarının anne karnında ilk duyulmaya başladığı dönem, gebeliğin yaklaşık olarak 6. Haftasına denk gelmektedir. Bu dönemde ultrason ile dinlenebilen kalp atışları, farklı ultrason yöntemleri ile bazen 5. Haftadan itibaren de duyulmaktadır.

Bebeğin kalp atışlarının dışarıdan hissedilebilmesi, her zaman mümkün olmasa bile bazen duyulabilmektedir. Bu durumda genellikle, doğal olarak gebeliğin çok ilerlediği dönemlerde yaşanan bir durumdur.

Bebeğin Anne Karnında Hareket Etmesi, Ne Zaman Hissedilir?

Bebeğin anne karnındaki hareketleri, 7. Haftadan itibaren başlamaktadır. Ancak henüz bu haftalarda fiziken çok küçük olması nedeniyle, anne adayı bebeğin hareket ettiğini hissetmeyecektir. Hamileliğin 14 ve 26. Haftaları arasında ise bebeğin hareket ettiği, anne adayı tarafından da çok rahat hissedilebilir duruma gelecektir.

Daha önceden gebelik yaşamış kişiler ise, bebeğin karnında hareket etmesini daha erken evrelerde hissedebilmektedirler.  Gebeliğin geç haftalarında ve denk gelmesi durumunda ise, anne dışında herhangi birisi anne karnına kulak vererek, bebeğin hareketlerini hissedebilir. Ancak yine bu durumda, çok nadir görülmektedir.

Kalp Atışı Duyulmuyorsa Ne Yapılmalıdır?

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur? Sorusuna cevap verdik. Ancak belirli bir zamandan sonra bebeğin kalp atışlarını duyamayan anne ve baba adayları, bebeğin kalp atışları duyulmuyorsa ne yapmaları gerektiği konusunda, tedirgin olmaktadırlar.

Bebeğin kalp atışlarının gebeliğin 6. Hafta ya da daha fazla bir sürede ultrasona rağmen duyamıyorsa, mutlaka detaylı bir muayene yapılması gerekmektedir. Yapılacak bu muayene sonucunda bebeğin öldüğünün tespiti halinde, ölü bebek kürtaj yapılarak bebeğin anne karnından alınması gerekmektedir.

Ancak 4. Ve 5. Haftalar gibi erken süreçlerde kalp atışlarının duyulmamasının normal olduğu unutulmamalı, bu gibi durumlarda paniğe kapılmadan yine de dilenirse doktor muayenesine gitmek faydalıdır.

Hakkında Çin Takvimi

Bebek cinsiyeti belirleme, hamilelik hesaplama, tüp bebek hesaplama gibi kadınları ilgilendiren hesaplama araçlarını tek sitede toplayan web sitesi...

İlginizi Çekebilir!

Kreş Yaş Sınırı Kaçtır?

Çocukların gelişimi açısından oyun çağı oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Uzmanlara göre oyun çağı dönemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.