• DOLAR
  5,8094
  %0,06
 • EURO
  6,4433
  %-0,01
 • ALTIN
  273,45
  %0,02
 • BIST
  7,6280
  %-0,42
Bağırsak Kanaması Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Bağırsak Kanaması Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Erken teşhis ile tedavisi mümkün olan rahatsızlıklardan olan bağırsak kanaması nedir sorusu, temel olarak tuvalet ihtiyacı (dışkılama), gaz çıkarma ve aniden makattan kan gelmesi durumudur. Bu tip kanamalarda genel olarak koyu kırmızı tonlarında ve parlak yapıda renk görülür. Bu noktada kişinin dışkısı üzerinde ya da iç çamaşırında söz konusu kanama etkilerini görülebilir. Temel olarak bağırsak kanaması durumunda kişilerin, direkt olarak büyük endişeye düşmelerine ise gerek bulunmamaktadır. Günümüz modern tıp teknolojisinin sunduğu imkanlar ile birlikte artık bağırsak kanamasına neden olan çok sayıdaki rahatsızlığa ilişkin olarak tedavi imkanı bulunuyor.

Bağırsak kanaması nedir ve etkileri nelerdir sorusunun diğer bir önemli noktalarından biriyse bağırsak kanseri durumudur. Günümüzde belirlenmiş olan bağırsak kanseri, en riskli kanser türlerinden birisidir. Bu yüzden söz konusu kanamaların tamamen göz ardı edilmemesi ve en kısa süre içerisinde kolon kanser riskine yönelik olarak mutlaka gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bağırsak Kanaması Tedavisi

Bağırsak kanaması nasıl tedavi edilir merak edenler için farklı aşamalarda farklı müdahaleler gerçekleştirilmektedir. İlk aşamada ilaç tedavisi uygulaması gerçekleştirilir. Ancak kişinin bağırsağında meydana gelen problemler çok ileri seviyede ve aynı zamanda da kişinin vücudunda uygulanan ilaçlar ile etkili sonuç alınıyor ise ikinci tedavi aşamasına geçiş yapılır. Bu durumda tedavi için günümüzde endoskopik müdahaleler gerçekleştirilir. Bağırsaklarda ortaya çıkan endoskop isimli bir cihaz yardımıyla gerekli kontroller sağlanır ve müdahaleler gerçekleştirilir. Endoskopik müdahale olarak isimlendirilen bu müdahale kalın ve ince bağırsakta etkili bir kontrol sağlanabilir. Hastaların uygun olması durumunda günümüzde kolay bir şekilde tedavi imkanı sunmaktadır.

Bunun dışında ilaç tedavisinin ya da endoskopi tekniğinin etkili bir tedavi sağlanamaması durumunda, cerrahi tedavisi elzem hale gelir. Bu noktada cerrahi müdahalelerde hastalara yönelik olarak uzman hekimler tarafından müdahale edilir. Uygun ve tam teşekküllü sağlık kuruluşlarında gerçekleştirilmesi gereken cerrahi operasyonlar, oldukça ciddi vakalar dışında tercih edilen bir müdahale türü değildir. Bu yüzden de günümüzde çok düşük seviyede uygulanan cerrahi operasyonlardan birisi olduğu gibi operasyon sonrası süreçte son derece dikkatli hareket edilmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?