• DOLAR
  6,1236
  %0,37
 • EURO
  6,6167
  %0,46
 • ALTIN
  322,11
  %1,39
 • BIST
  7,9202
  %0,73
Astım Nedir Neden Kaynaklanır Tanısı Ve Tedavisi

Astım Nedir Neden Kaynaklanır Tanısı Ve Tedavisi

Toplum genelinde çok yüksek oranda görülen astım rahatsızlığı, hava yollarında meydana gelen daralma neticesinde nefes alışının güçleşmesidir. Ataklar şeklinde yaşam boyunda devam eden bir sağlık sorunudur. Sadece Türkiye’ de değil, tüm dünyada yoğun olarak görülen bir sağlık sorunu olan astımın dünya genelinde 300 milyon kişide olduğu öngörülüyor. Çoğu kişinin yaşamı boyunca mücadele etmek zorunda kaldığı astım nedir ve etkileri neler bilimsel olarak açıklamasına bakalım. Astımda belirtilen hava yollarının daralması durumu daha teknik açıklamayla hava yollarında bulunan “mukoza” olarak isimlendirilen zarın çeşitli etkenlere bağlı olarak şişmesidir. Mukozada meydana gelen şişlik neticesinde hava akımının geçişine engel teşkil eder ve kişinin solunum sorunları yaşamasına yol açar. Böyle bir durum meydana gelmesi ise kişinin astım nöbeti geçirdiği şeklinde yorumlanır.

Astım Neden Kaynaklanır?
Kişinin yaşamı boyunca mücadele etmek zorunda kalacağı astım nedenleri pek çok farklı etkenden oluşmaktadır. Yani kişinin ailesinde astım rahatsızlığı olan kişilerin bulunması bile astım riskinin önemli oranda yükseltir. Bunun dışında solunumla çekilen toz ve kimyasal etkenlerin olumsuz etkiler oluşturabildiği meslek gruplarında çalışıyor olmakta astım riskini arttırır. Bununla birlikte bebeklik döneminde alerjenlerle temas etme ya da çok ciddi seviyede solunum yolu rahatsızlığı yaşamış olmakta astımın ortaya çıkmasına etkili olabilir.
Hamilelik döneminde sigara içen anne adayları, bebeklerinin ilerleyen yaşlarda astım rahatsızlığına yakalanmasına sebebiyet verir. Aynı şekilde çok yoğun şekilde sigara dumanının bulunduğu ortamlarda sıkça bulunmak ve bu dumana maruz kalmakta sigara içilmiyor olsa bile astıma yol açabilmektedir.

Astım Tanısı ve Tedavisi
Astımın tamamen tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir. Hatta günümüzde uzmanlar astım tedavisi başarı durumunu, hastanın astım krizi(astım nöbeti) yaşama sıklığı üzerinden değerlendirmektedir. Astım tanısı için ise uzman doktor tarafından hastanın detaylı sağlık geçmişi ve yaşadığı şikayetlere ilişkin bilgiler alınır. Özellikle öksürme krizi sıklıkları, hangi zamanlarda olduğu ve aile geçmişinde astım olup, olmadığı öğrenilir. Bununla birlikte solunum fonksiyon testi, alerji testi, burun salgı testi ve akciğer grafisi şeklinde tetkiklerde gerçekleştirerek, tanılama gerçekleştirir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?