• DOLAR
  6,6332
  %-1,03
 • EURO
  7,2500
  %-1,47
 • ALTIN
  344,10
  %0,35
 • BIST
  8,2587
  %-0,45
Anaokuluna Başlama Yaşı Kaçtır?

Anaokuluna Başlama Yaşı Kaçtır?

Çocuk gelişimi açısından eğitim çok önemlidir. Bu yüzden de günümüzde çocuk gelişim uzmanları tarafından her yaş grubuna göre belirlenmiş olan programlar doğrultusunda eğitim düzeyleri bulunmaktadır. Anaokulu eğitim düzeyi de okul öncesinde çocukların hem ortama hem de sisteme alışabilmeleri açısından oldukça önemli bir kademeyi oluşturmaktadır. Çocukların okul öncesi dönemde ailelerinden ayrı kalabilme, yeni ortamlarda bulunma ve yeni arkadaşlar edinme alışkanlığı kazanmasının dışında yaş grubuna göre uygun eğitimler alabilmesi anaokulu ile mümkün olmaktadır. Ancak sürekli değişim yaşayan eğitim sistemi kapsamında çocuklarda anaokuluna başlama yaşı kaçtır şeklinde bir soru gündeme gelebilmektedir.

Anaokuluna başlama yaşı kaçtır sorusunun yanı sıra son sistem değişikliğine göre 36 aylık ile 69 aylık çocuklardır. Bu doğrultuda da anaokulu ve uygulama sınıfları için çocukların kaydının yapıldığı yıl içerisinde eylül ayının sonunda 36 ayını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Ayrıca anaokulu için belirlenen yaş kriterlerine göre aynı dönemde çocukların 69 ayını da doldurmamış olması gerekmektedir. Yani anaokuluna kaydı yaptırılan çocuğu o eylül ayı içerisinde 36 ayını doldurmuş ve 69 ayını doldurmamış olması gerekmektedir.  Bu şartlara uyumlu olan çocuklar için resmi anaokulu kaydı alınmaktadır. Bu şekilde okul öncesi dönemde çocukların atmosfere uyum sağlayabilecekleri ve yaşına göre gelişimine destek olacak eğitim programından yararlanabilmesi sağlanabiliyor.

Anaokulu Başlama Yaşı Hesaplama

Günümüzde eğitim sisteminde çok fazla değişim yaşanmasının yanı sıra çocuğunun yaşı üzerinden eğitim alma durumunun hesaplamasında karışıklık yaşayan kişiler için anaokuluna başlama yaşı kaçtır sorusuna yanıt anaokuluna başlama yaşı hesaplama sistemleri ile kolay bir şekilde öğrenilebiliyor. Bu kapsamda da çocukların anaokulu düzeyinde eğitim alınması düşünülen eğitim yılının seçilmesinin ardından çocuğun doğum tarihinin bildirilmesi gerekiyor. Bu iki bilgi aracılığı ile günümüzde çocukların anaokulu kaydının yapılıp, yapılamayacağı hesaplanabiliyor. Bu şekilde de çocukları anaokulu düzeyi eğitim dönemini kaçırmamaları sağlanarak, eğitim yaşamlarına çok daha sağlıklı ve çok daha hazırlıklı bir şekilde alıştırma yapabilmeleri sağlanabilir. Anaokulu düzeyi eğitim programları günümüzde çocukların, anasınıfı ve ilkokul düzeyinde yaşadıkları ilk dönem sorunlarından uzak olmalarını sağlıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?