• DOLAR
  6,7701
  %-0,16
 • EURO
  7,3038
  %-0,20
 • ALTIN
  362,10
  %-0,05
 • BIST
  8,2863
  %-0,07
Alzheimer Nedir Erken Teşhis İçin Uygulanan Yöntemler

Alzheimer Nedir Erken Teşhis İçin Uygulanan Yöntemler

İleri yaşlardaki kişilerde riski çok yüksek olan ve toplumda yüksek oranda görülen Alzheimer rahatsızlığı, temel olarak kişinin zihinsel ve sosyal günlük fonksiyonlarında sorunların meydana gelmesidir. En genel şekilde toplumda kişinin kendi adını dahi hatırlamayacağı bir rahatsızlık olarak açıklanmaktadır. Daha bilimsel bir açıklamaya Alzheimer rahatsızlığı, kişinin beyin hücrelerinde “programlanan” öncesinde kayıp meydana gelmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yani sağlıklı beyin dokusunun bozulmasıdır. Bununla birlikte bu rahatsızlık kesinlikle yaygın olarak bilinenin aksine yaşlılık ile bağdaşık bir rahatsızlık değil, aksine anormal beyin etkisinin bir sonucudur.

Alzheimer rahatsızlığının gelişimi ise kişinin beyninde ve sinir sistemindeki anormallikle bağlantılıdır. Çünkü insan vücudunun beyin ve sinir sistemi birbirleriyle bağlantılı sistematik bir makinedir. Dolayısıyla da parçalar arasındaki uyum dengesinin kaybolması bütünlükte kopuklukların olmasına ve fonksiyon sorunlarının baş göstermesine neden oluyor. Alzheimer’ın yaşlılıkla ilişkilendirilmesi ise normal şekilde insan vücudunda ölen sinir hücrelerinin yerine yenileri konulur ancak yaşlanan vücutta bu yenilenme gerçekleşmez. Dolayısı ile de ölen sinir hücreleri yerine yenilerine gelmediğinden sistem mekaniğinde kopukluklar ortaya çıkmaya başlar.

Alzheimer Erken Teşhis İmkanı

Aslında Alzheimer’ın erken teşhis imkanı bulunuyor. Ancak tıp bilim dünyasında bu konuya ilişkin farklı görüşler ve farklı tartışmalar mevcut. Bunun pek çok nedeni bulunuyor. Bunların en başında ise Alzheimer erken teşhis için uygulanan yöntemler hem çok yaygın olarak bulunamıyor hem de kolay ulaşılabilirliğe sahip değiller. Bununla birlikte bu erken teşhis için kullanılan yöntemler oldukça pahalı olabiliyor ki üzerine hemen hemen tüm sigorta sistemlerinin de bunu karşılamaması insanların erken teşhis için pek de şansının bulunmamasına neden oluyor. Tüm bunların dışında bilimin her alanında olduğu gibi tıpta da etiklik tartışması söz konusu olabiliyor. Erken tanı durumunda hasta ve ailesine tanının açıklanması etiklik açısından halen tartışılmaktadır.

Söz konusu olumsuz etkenlerin dışında Alzheimer erken teşhis için uygulanan yöntemler ise;

Nöropsikolojik testler,

PET, SPECT, MRI, EEG teknikleri ve Vulümetrik analiz şeklinde beyin incelemeleri,

Amiloid beta-42 ve tau ölçümleri şeklinde omurilik sıvısı tetkikleri,

Kan tetkikleri,

Şeklindedir. Bu yöntemlerle Alzheimer’ı erken teşhis imkanı bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?