• DOLAR
  6,7368
  %1,85
 • EURO
  7,3003
  %1,25
 • ALTIN
  350,71
  %2,20
 • BIST
  8,2747
  %0,45
Almanya Koronavirüsün Yeni Belirtileri Ortaya Çıkardı

Almanya Koronavirüsün Yeni Belirtileri Ortaya Çıkardı

Frankfurter Allgemeine Zeitung’e konuşan Bonn Üniversitesi Hastanesi Viroloji Enstitüsü Başkanı Prof. Hendrik Streeck, koronavirüs hastalarının yaklaşık üçte ikisinde birkaç gün devam etmekte olan koku ve tat kaybının görüldüğü, bunun dışında hastaların % 30’unda da ishal gözlendiğini söyledi.

VAKALARIN ÇOĞU HASTALIĞI HAFİF SEMPTOMLARLA ATLATIYOR
Kovid-19 hastalarının büyük çoğunluğunun yalnızca hafif semptomlar yaşadığının önemini vurgulayan virolog, yeni tip koronavirüsün SARS-1’den daha az tehlikeli ama daha aktif yayıldığını dile getirdi.
İŞTE KORONAVİRÜSÜN BİLİNEN BELİRTİLERİ
Kuru öksürük: Virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen belirti.

Yüksek ateş: Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda vermiş olduğu zarar sebebiyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir diğer belirti yüksek ateş.

Boğaz ağrısı: Yüksek ateş ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya neden oluyor. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir.

Nefes darlığı: Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden birisi de oluşturmuş olduğu nefes darlığı. Özellikle solunum problemi olan hastalar, virüs sebebiyle artan nefes darlığına bağlı şekilde yaşamlarını yitirebiliyor.

Yorgunluk: Virüsün vücutta oluşturmuş olduğu genel tablo sebebiyle hasta kendini yorgun hissedebilir, kas ve eklem ağrıları yaşayabilir.Baş ağrısı: Üst solunum yollarına etki eden virüsün nefes darlığı, boğaz ağrısı ve diğer belirtiler sebebiyle oluşturmuş olduğu etki dönem dönem baş ağrısıyla da baş gösterebiliyor.

Nezle ve ishal: Virüsün en az görülen belirtileri ise nezle ve ishal. Bu belirtiler çok az sayıda hastada ortaya çıkıyor.

COVİD-19 NASIL BELLİ OLUR?
Şu aşamada hastanın eğer yurtdışı teması mevcut ise ya da yurtdışından gelen herhangi bir kişi ile temas halindeyse yukarıdaki belirtileri gördüğü takdirde SABİM ALO 184 üzerinden bilgi almalı. Buradan yapılacak olan yönlendirmeye göre hastalar en yakın Sağlık merkezine ya da yönlendirme yapılan kuruluşa başvuru etmeli.

KORONAVİRÜS TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?
Covid-19 tespit edilen hastalarda virüsün vücutta oluşturmuş olduğu etkileri ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanıyor. Örnek olarak pek çok hastada olduğu gibi yüksek ateş mevcut ise bu ateşi düşürmek ve semptomları ortadan kaldırmak için gerekli tedavi uygulanıyor. Ya da hastanın solunum sıkıntısı mevcutsa bu sıkıntıyı gidermeye yönelik tedavi devreye sokuluyor. Birkaç semptom bir araya geldiğinde hastanın kronik sorunları de mevcutsa covid-19 ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?