Çarşamba , Kasım 14 2018
Ana Sayfa / Bebek / 5 Aylık Bebek Gelişimi
5-ay-bebek

5 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin artık tüm hassasiyetlerinin biraz daha artış göstermeye başlayacağı süreç olan 5 aylık bebek gelişimi süreci, aynı zamanda onunla uğraşmanın en eğlenceli olduğu  zaman dilimlerinden birisidir. Aşağıda 5 aylık bebek gelişimi süreci hakkında detaylar yer almakta olup, bebeğinizin bu verilerin çok gerisinde gelişim göstermesi halinde, mutlaka doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

5 aylık bebek gelişimi

5 aylık bebeğin boy ve kilosu

5 aylık erkek bebeğin kilosu ortalama 7.25 kilo, kız bebeğin kilosu ise ortalama 6.5 kilodur. 5 aylık erkek bebeğin boyu için bir ortalama verecek olursak 65 santim, kız bebeğin boyunun ise ortalama 63.5 santim civarlarında olması gerektiğini söyleyebiliriz.

5 aylık bebeğin baş çevresine baktığımızda ise, erkek bebeklerde ortalama 42. 6 santim, kız bebeklerde ise 41.5 santim olduğunu görebiliriz. Bu değerlerin ortalama bir değer olduğunu, bu ölçülere göre küçük farklılıkların sorun edilmemesi gerektiğini bilinmesi gerekir.

5 aylık bebeğin görme ve işitme yetisi

5 aylık bebek gelişimi sürecinde, artık bebeğiniz renkleri daha rahat bir şekilde ayırt edebilmektedir. Gözleriyle hareket halindeki cisimleri daha rahat bir şekilde takip eden bebekler, küçük cisimlerede dikkatli bir şekilde bakarlar.

İzleme ve koordinasyon yetenekleri iyice artan bebekler, yine hareketli nesnelere karşı oldukça ilgili davranırlar. 5 aylık bebek gelişimi sürecinde bebek artık duyduğu seslere karşı, daha fazla dikkatli davranmaktadır. Artık her duyduğu seste, sesin geldiği yöne doğru bakacak işitme yetisine sahip olmaktadır.

5 aylık bebeğin zihinsel gelişimi

5 aylık bebekler artık daha net bir şekilde gördükleri cisimleri ve yüzleri akıllarında tutabilmektedirler. Dil gelişimi de hızlı bir şekilde ilerleyen bebekler, bir takım harfleri tekrarlamak ile birlikte, çok sık duyduğu sözcükleri de taklit etme çabası içerisine girebilirler. Artık etrafına çok daha fazla gülücükler atan bebekler, sevmediği durumlar karşısında, kaşlarını çatıp ağlamaklı bir sesle tepki verebilirler.

5 aylık bebek neler yapar?

  • Bol bol kahkaha atabilirler.
  • Başlarını daha dik bir şekilde tutabilirler.
  • Küçük nesnelere karşı dikkatli hale gelirler.
  • Sizin dikkatinizi çekmek için, gürültü yapabilirler.
  • Adının söylenmesi durumunda, bunu anlayabilirler.
  • Yüzüstü yatarken kollarının yardımıyla, göğüslerini biraz daha yukarı kaldırabilirler.
  • Yerlerini değiştirmek için yuvarlanabilirler.
5 Aylık Bebek Gelişimi
5 (100%) 2 votes

Hakkında Çin Takvimi

Bebek cinsiyeti belirleme, hamilelik hesaplama, tüp bebek hesaplama gibi kadınları ilgilendiren hesaplama araçlarını tek sitede toplayan web sitesi...

İlginizi Çekebilir!

bebek-kalp-atisi

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Şüphesiz ki tüm anne ve baba adaylarını heyecanlandıran anlardan birisi de, bebeklerinin kalp atışlarını ilk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir